Infolinia szpitala
32 605 35 55

Szpital Kolejowy w Katowicach

Oddział Kliniczny Okulistyki
z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej
Informacje o oddziale

W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach działa największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki wykonujący kilkaset zabiegów rocznie. Na oddziale okulistycznym przeprowadzono w 2000 roku pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy. W 2010 roku zespół okulistów pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały jako pierwszy w Europie wszczepił pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu.

W Oddziale wykonano ponad 2000 przeszczepów rogówki, co przez wiele lat plasowało go na pierwszym miejscu w kraju pod względem ilości przeprowadzonych transplantacji. Przy Oddziale funkcjonuje nowocześnie wyposażony Bank Tkanek Oka, co znacząco usprawnia przeprowadzane procedury transplantacyjne. W dziedzinie transplantologii, w Oddziale wykonano pionierskie (pierwsze w kraju) zabiegi: przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych, wszczepienia sztucznej rogówki (keratoprotezy), a także przeszczepy warstwowe rogówki przedni, a następnie przeszczep warstwowy tylny rogówki.

Osiągnięcia w dziedzinie transplantologii przyniosły Oddziałowi niepodważalny prestiż w skali kraju i renomę ośrodka konsultacyjnego dla pacjentów z ciężkimi schorzeniami rogówki, kierowanych z całej Polski (często również z ośrodków klinicznych). Dokonania w zakresie transplantologii zostały uhonorowane Nagrodą Ministra Opieki Zdrowotnej „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie mikrochirurgii oka”.

Personel oddziału
 

Profesor Edward Wylęgała 

 

Kierownik:
prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała

  • Z-ca Kierownika:
    dr n. med. Jarosław Piłat
  • Pielęgniarka oddziałowa:
    mgr s. Barbara Jabłonka
  • Blok operacyjny:
    Pielegniarka koordynująca - s. Dorota Krysztofińska
Usługi Oddziału

Oddział jest ośrodkiem wieloprofilowym i od wielu lat specjalizuje się w następujących zabiegach

  • transplantacji rogówki,
  • leczeniu urazów oka,
  • leczeniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD),
  • wszczepianiu zastawek Ahmeda (implantów drenujących w leczeniu jaskry opornej na leczenie).
  • chirurgia mikroinwazyjna jaskry w tym między innymi Mikroshunt, Xsen i inne

Oddział dysponuje dwiema doskonale wyposażonymi salami operacyjnymi działającymi w ramach nowego bloku operacyjnego. Obie sale posiadają nowoczesne mikroskopy operacyjne (rok produkcji 2011 i 2012), oba z torem wizyjnym, umożliwiającym śledzenie obrazów śródoperacyjnych na monitorze oraz jednoczasową rejestrację wideo w jakości HD i fotograficzną. Mikroskopy wyposażone są w unikalny w skali kraju system komputerowej nawigacji wszczepów soczewek torycznych. Posiadają też systemy optyczne pozwalający na przeprowadzanie zabiegów w tylnym segmencie oka (na siatkówce i ciele szklistym. W tym najowszy mikroskop hybrydowy Zeiss ArtecVo 800 z pierwszym w Polsce systemem wizualizacji 3D i integralnym tomografem optycznym.)

Aparatura do kalkulacji soczewek wewnątrzgałkowych (interferometr optyczny, aberrometr) oraz nowoczesne urządzenia do ultradźwiękowego usuwania zaćmy umożliwiają przeprowadzanie chirurgii zaćmy metodami nie ustępującymi najwyższym standardom światowym.

W oddziale leczeni są pacjenci z ciężkimi oparzeniami oczu, kierowani z różnych województw, których operuje się m.in. unikalną metodą plastyki torebki Tenona. W oddziale przeprowadzane są łączone zabiegi transplantacji rogówki z jednoczesną chirurgią soczewki, siatkówki i ciała szklistego – również unikalne w skali kraju. Do Oddziału kierowani są pacjenci z trudnymi, powikłanymi schorzeniami, którzy często wymagają kilkuetapowych operacji. Ponieważ Oddział pełni ciągły ostry dyżur, to nawet pacjenci kierowani w trybie pilnym z odległych rejonów Polski otrzymują pomoc.

Doświadczenie chirurgiczne, przy ciągłym doskonalenie technik operacyjnych (w tym na szkoleniach zagranicznych), oraz nowoczesna aparatura operacyjna pozwalają przeprowadzać skomplikowane zabiegi przy znikomej liczbie powikłań. Jednocześnie wszystkie ewentualne powikłania mogą być leczone w ramach Oddziału. W Oddziale często zaopatrywani są pacjenci z powikłaniami leczenia kierowani z innych ośrodków, w tym z ośrodków klinicznych.

Wszelkie informacje dotyczące zabiegów usunięcia zaćmy w naszym szpitalu, w szczególności ustalenia terminu, jego zmiany lub rezygnacji udzielane są od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 13:00, pod numerem telefonu: 32 605 35 18 oraz w piątki pod numerem: 32 605 35 83

Ankieta dla pacjentów przyjmowanych na oddziały

Aby wypełnić załączoną do komunikatu ankietę należy pobrać ją, zapisać na dysku komputera, wydrukować, poprawnie wypełnić a następnie zapisać w formie skanu lub czytelnego zdjęcia oraz odesłać ankietę na nasz adres e-mail: sekretariat@kolejowy.katowice.pl  

Galeria zdjęć oddziału