Infolinia szpitala
32 605 35 55

Szpital Kolejowy w Katowicach

Informacje i aktualności
Lekarze z OSK przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi!
13-01-2023
Dziecko obuocznie niewidome przeszło dwa udane przyczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku - już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu - mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca.

Antoś nie widział od urodzenia.

- Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w  wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka - ze łzami w oczach mówi Edyta Stasiak, mama Antosia. - Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie.

Wczorajsza operacja przebiegła bez zarzutu.

- Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego - mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego. - Dzięki wsparciu Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, ten potencjał możemy rozbudowywać i pomagać jeszcze większej ilości pacjentów. A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci. A to jeden z priorytetów dla województwa  śląskiego.

- Inwestycje w służbie zdrowia to jedno - mówi Jakby Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. - Jednak ważna jest także kadra, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i dosłownie, dokonywać dzięki temu medycznych cudów. Gratuluję lekarzom tego sukcesu, zaś małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia i dziś, kiedy właśnie dzięki naszym medykom w pełni odzyskał wzrok, to kolejnym, chyba jak najbardziej właściwym życzeniem będzie, by jego świat, który może wreszcie zobaczyć i nim się cieszyć, miał zawsze piękne kolory. Sukces tej operacji jest dla nas motywacją do dalszej pracy, wspierania naszych szpitali i zakupu kolejnych partii sprzętu. Tylko w ten sposób możemy pomóc kolejnym pacjentom, którzy chcą wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby tak się stało.

Przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, które są obuocznie niewidzące to zabiegi wyjątkowo rzadkie.

- Rocznie dzieci z taką wadą powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje dzieci w kraju - dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski. - Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg.


Lekarze z OSK przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi Lekarze z OSK przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi Lekarze z OSK przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi Lekarze z OSK przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi Lekarze z OSK przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi Lekarze z OSK przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi