Infolinia szpitala
32 605 35 55

Szpital Kolejowy w Katowicach

Informacje i aktualności
Jest nadzieja na odzyskanie wzroku u małego Andrzeja z Ukrainy
31-03-2023
W wielu miejscach na świecie nie widziano szans na wyleczenie dziecka. Nadzieja na poprawę pojawiła się dopiero w naszym szpitalu.

Półtoraroczny Andrzej z Ukrainy od urodzenia zmagał się z problemem widzenia, a jego rodzice desperacko poszukiwali pomocy. Bohdana Ivanik, mama Andrzeja, opowiada z radością: "I tylko tu dostaliśmy nadzieję, na to, że mój synek ma szansę na poprawę stanu zdrowia. Profesor Edward Wylęgała przywrócił naszemu życiu radość."

Andrzej trafił na Oddział Kliniczny Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, gdzie przeprowadzono diagnozę. Dr n. Med. Małgorzata Rebkowska - Juraszek, lekarka OSK, stwierdziła zmiany rozwojowe obu gałek ocznych pod postacią dysgenezji przedniego odcinka gałek ocznych z współwystępującą microcornią z przymgleniem rogówek obu oczu.

Teraz mały Andrzej będzie poddawany procesowi obserwacji, a jego rodzina wraca na Ukrainę z nadzieją na lepsze jutro, mimo trudności, którym muszą stawić czoła, zarówno w życiu prywatnym, jak i z powodu trwającej wojny.

Oddział okulistyczny w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach jest największym ośrodkiem transplantacji rogówki w Polsce, wykonującym kilkaset zabiegów rocznie. W 2000 roku przeprowadzono tam pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy. W 2010 roku zespół okulistów pod przewodnictwem prof. Edwarda Wylęgały jako pierwsi w Europie wszczepili pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu. Oddział ten wykonywał także pierwsze w kraju zabiegi przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych, wszczepienia sztucznej rogówki (keratoprotezy) oraz przeszczepy warstwowe rogówki - przedni, a następnie tylny.

To kadra medyczna, która wyznacza trendy w dziedzinie okulistyki, jest dumnym osiągnięciem i źródłem nadziei dla pacjentów. Dlatego wspierani przez inicjatywę Śląskie. Pozytywna energia, tworzymy Europejskie Centrum Okulistyki, które kontynuuje leczenie chorób oczu przy wykorzystaniu innowacyjnych technik i nowoczesnego sprzętu.