Infolinia szpitala
32 605 35 55

Szpital Kolejowy w Katowicach

Informacje i aktualności
W naszym szpitalu cuda zdarzają się naprawdę!
23-12-2022
Najpiękniejsze jest, gdy można zobaczyć człowieka rodzącego się na nowo. Nasz Zespół pod kierunkiem  prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały, Kierownika Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej miał okazję tego doświadczyć. I to tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

W Okręgowym Szpitalu Kolejowym rocznie wykonuje się prawie 30 zabiegów przeszczepu rogówki. Zakwalifikowani Pacjenci czekają na ten bardzo skomplikowany i trudny zabieg nie dłużej niż pół roku. Na listę oczekujących trafił też Serhii  Sydorenko z Ukrainy.
30 lat temu w wyniku wybuchu doznał poparzenia oczu. Przestał widzieć. Już jako osoba niewidząca poznał żonę, doczekał się dwójki dzieci, a nawet zdobył dwa złote medale na paraolimpiadach w Sydney i Pekinie.

I właśnie …. Odzyskał wzrok. Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały wykonał z sukcesem zabieg usunięcia bielma rogówki połączony z usunięciem zaćmionej soczewki i przeszczepem amerykańskiej sztucznej rogówki.
- Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo wdzięczny Polsce. Jestem wdzięczny profesorowi za to, że jest człowiekiem z sercem na dłoni i ma złote ręce. Dzięki wszystkim Wam dostałem nowe życie - mówił dziś wzruszony Serhii.

To wszystko było możliwe dzięki temu, że w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach pracują wybitni specjaliści i posiadamy wysokiej klasy sprzęt.

- To także efekt odpowiednich regulacji prawnych - mówi nasz Profesor - To właśnie tu w praktyce realizujemy wyznaczony kierunek współpracy polsko - ukraińskiej. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i otwartym możliwościom możemy wykonywać tak skomplikowane zabiegi. A dla Pacjentów to szansa na nowe życie. Tak jak powiedział Serhii, dla którego zaczęło się ono na nowo.

W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach innowacyjne zabiegi realizowane są stosunkowo często.

-To jest możliwe dzięki wspaniałej współpracy całego zespołu. Bo właśnie zespół, najlepszy sprzęt to siła tego szpitala - podsumowuje Adam Trzebinczyk, Dyrektor szpitala.